Adam Siłkowski Oczami Autysty

O Mnie

Adam Siłkowski

Autorem książki wraz z wierszami jest nastoletni, niewerbalny, autystyczny Adam. Ogólnie jego funkcjonowanie można śmiało określić mianem głębokiego autyzmu, gdyż nie jest samodzielny, nie mówi, nie ma kontaktu wzrokowego, jest hiperaktywny i pochłonięty przez zachowania stereotypowe. Mimo tych wszystkich ograniczeń jest człowiekiem bardzo ciekawym świata i otwartym na nowe doświadczenia. Kocha podróże, uwielbia przebywać wśród ludzi i rozmawiać z nimi. Nie boi się wyzwań i jest niesamowicie zmotywowanym chłopcem, każdego dnia stara się pokonywać własne ograniczenia. Marzy o prawdziwej przyjaźni.

Książkę tę stworzył samodzielnie, pisząc jednym palcem na tablecie. Jak dotychczas tylko w obecności swojej mamy jest w stanie komunikować się bez jakiejkolwiek pomocy. Z kilkoma zaprzyjaźnionymi osobami pisze z mniejszym lub większym wspomaganiem. Czasami wystarczy tylko dotyk łokcia albo ramienia, a niekiedy konieczne jest podtrzymywanie jego dłoni.

Gdy zaczął się komunikować, jedną z pierwszych fraz,  jakie sformułował, było stwierdzenie: „Moje ciało mnie nie słucha”. Początkowo był w stanie napisać jedno lub dwa zdania na godzinę, aktualnie w ramach lekcji języka polskiego pisze nawet wypracowania.

„Oczami autysty” powstawało w kilku etapach. Pierwsze cztery rozdziały Adam napisał po piętnastych urodzinach, pół roku później dopisał resztę książki. Wiersze zaczęły się pojawiać, kiedy skończył 16 lat i stały się jego wielką pasją. Bez wątpienia można powiedzieć, że gdyby mógł, to pisałby nieustannie.